85-potribno-terpinnya-starannya-ta-adekvatne-stavlennya-do-inshikh-intervyu-z-uchasnikami-pershogo-vseukrainskogo-onlayn-turniru-z-csgo-dlya-lyudey-z-osoblivimi-potrebami
Новини

«Потрібно терпіння, старання та адекватне ставлення до інших». Інтерв'ю з учасниками першого всеукраїнського онлайн-турніру з CS:GO для людей з особливими потребами

20 квітня ми підбили підсумки минулого першого всеукраїнського онлайн-турніру з CS:GO для людей з особливими потребами в рамках #UNICGAMERS 2021, який пройшов спільно з WePlay EsportsМБФ «Keeplife» і ПриватБанком за підтримки Visa.

Сьогодні ж ми поспілкувалися з трьома гравцями змагання і дізналися у них про кіберспорт, команди, змагання, аспектах в грі, враження від турніру і багато іншого. Героями нашого матеріалу стали Аркадій, Ксенія і Дмитро. Попри те, що кожен з наших співрозмовників має свою життєву історію, їх об'єднує одне – любов до кіберспорту.

– UESF: Привіт! Розкажи трохи про себе.
– Аркадій: Мене звуть Аркадій, мені 18 років і живу я в місті Черкаси. Мій нікнейм – arkadem. Маю серйозні проблеми із зором. Офіційний діагноз: атрофія зорового нерва. Однак завдяки старанням своїх батьків, я можу жити практично повноцінним життям.
– Ксенія: Мене звати Ксенія, граю під ніком MONSTRIK. Захоплююся фотографією.
– Дмитро: Мене звати Діма, мені 21 рік. Я народився у місті Хмельницький, але живу практично з самого дитинства у Харкові. Зараз навчаюся на магістратурі за спеціальністю "Кібербезпека". Ця спеціальність цікава і, можливо, я б пішов вчитися по ній далі, але раніше я вирішив для себе, що хочу стати Frontend-розробником. Якщо розповісти про свій характер, то я терплячий, доброзичливий, вірний і у всіх своїх діяннях завжди намагаюся показати максимум. Але був я таким не завжди. Можна сказати, що кіберспорт мені дуже в цьому допоміг.

 

– UESF: Як давно ти захоплюєшся кіберспортом?
– Аркадій: Знайомство з іграми сталося в ранньому віці. Думаю, першим досвідом, як і у багатьох, була Dendy – особливо гра Mario, після з'явилася SEGA Dreamcast з її Sonic, а згодом дійшло вже і до ПК-ігор. Одними з перших для мене були GTA: Vice City і Counter-Strike 1.6. Я дуже довго грав в різні сінгл-плеєрні ігри, поки у 2014 році не побачив по телевізору, що існує українська команда NaVi. Так я почав стежити за кіберспортом. Через деякий час почав цікавитися CS:GO, але не міг її собі купити аж до 2016 року. Після покупки я зрозумів, що CS:GO дається мені куди краще ніж Dota 2, і затягує набагато сильніше.
– Ксенія: Насправді, не так давно. Тільки в цьому році почала приділяти CS:GO більше часу.
– Дмитро: Кіберспортом я захоплююся з 2014 року. З цього часу я стежив за професійним кіберспортом і сам грав (навіть можна було б назвати мене «задротом» або «ігроманом»). Я спостерігав за зміною команд, як прикро програвалися турніри, як підло вчиняли деякі гравці стосовно інших гравців на про-сцені, і робив для себе висновки.


Аркадій

– UESF: Чи є у тебе команда?
– Аркадій: Останнім часом через навчання в університеті змушений більше часу приділяти освіті, але до цього приблизно два роки мав більш-менш стабільний склад, з яким ми тренувалися і намагалися чогось досягти.
– Ксенія: Поки що колективу немає.
– Дмитро: Зараз немає, але раніше спроби були й вони були безуспішні. По-перше, були дуже різні погляди на "зібрати постійну команду", оскільки звучати це може красиво, але от на ділі ваші бажання не завжди збігаються. Десь важко знайти гравця з хорошою індивідуальною грою, а якщо знаходиш, то він може бути зарозумілим. Десь важко знайти капітана, який буде знати що робити й не скаже: "У мене немає ідей, що нам зробити для перемоги". Або ж люди просто починають халтурно до цього ставиться і ставити колектив на другий план. Одного разу я намагався збирати команди, де був капітаном, але я підходжу до цього питання настільки серйозно, що це влаштовує не всіх.

 

– UESF: Як часто ти береш участь у турнірах?
– Аркадій: Зараз в моїй "турнірній скарбничці" три LAN-змагання, на останньому з яких зайняв з командою друге місце, поступившись досить сильним опонентам.
– Ксенія: Це було моє перше змагання з CS:GO.
– Дмитро: На турнірах я беру участь як для нашого часу дуже рідко, тому що немає команди. А якщо говорити про турніри 1x1 або 2x2, то хочу сказати, що я командний гравець, і розрахунок у мене тільки на командну участь.

 

– UESF: Що для тебе кіберспорт? Чи допомагає він тобі?
– Аркадій: Для мене кіберспорт це такий же змагальний вид спорту як і інші, в якому, не викладаючись на повну, нічого не досягти. Хтось може сприймати це як шанс втекти від реального життя, що, як на мене, не є правильним рішенням на тривалій перспективі. Адже як і для багатьох інших людей кіберспорт дає мені можливість проявити себе, відчути цей спортивний азарт, спрагу перемоги. А так, оскільки CS:GO, в першу чергу, командна гра, це можливість набратися досвіду у взаємодії з людьми, як в особистісному, так і в командному плані. Тобто доповнити досвід реальному житті, а не замінити його повністю.
– Ксенія: На даному етапі це досвід.
– Дмитро: Кіберспорт для мене це місце, де себе потрібно показати з найкращого боку і так, щоб тебе запам'ятали. Як уже говорив раніше, я не завжди був терплячий і ставився до справи з розумінням, а хотів домогтися всього швидко. Коли я тільки починав, то був запальний, злий, звинувачував інших у поразках. Але насправді з часом я зрозумів, що в кіберспорті та в житті в цілому, потрібно терпіння, старання та адекватне ставлення до інших, тому що самому з усім не впоратися. Час, проведений в іграх, мене змінює з кожним роком.

 

– UESF: Які корисні аспекти для себе та інших людей з особливими потребами ти бачиш в кіберспорті?
– Аркадій: Кіберспорт дає можливість проявити себе всім, незалежно від того, хто ти. Також це дозволяє ненадовго забути про інші проблеми.
– Ксенія: Поки що пройшло досить мало часу, щоб робити висновки.
– Дмитро: Для людей з особливими потребами та для себе я можу виділити кілька корисних аспектів. По-перше, нові знайомства. Так, нерідко люди, з якими можна познайомитися, будуть агресивними, усміхненими над вами або морально пригнічують, але щоб цих людей не слухати, ви просто можете їх "замутити". А в наступних іграх може попастися людина, з якою ви будете проводити не одну годину ігрового часу, а можливо і живого. Або ж можна буде з людьми, яких ви знайдете, зібрати команду, і це виявиться початком вашого спільного кар'єри. По-друге, отримання емоцій від гри. Часом буває, що в житті не вистачає емоцій і ними можна заповнюватися в грі. Я особисто не вперше цим користуюся. По-третє, це вихлюпувати свої негативні емоції, не в житті на рідних і близьких людей, а в грі, де це може надати користь.


Ксенія

– UESF: Які загальні враження від турніру #Unicgamers?
– Аркадій: Враження від турніру #Unicgamers в основному позитивні, оскільки я вперше натикаюся на подібного роду проєкт, де зібрали людей з особливими потребами та дали можливість їм показати себе на змаганні. Змагання, до речі, висвітлював професіонал – Enkanis, що також є вагомим плюсом даного заходу. Дуже вдячний Олександру за його роботу. Єдиний організаційний мінус, який для мене особисто не був проблемою, але який варто відзначити, це те, що для деяких учасників в силу їх стану було проблематично просидіти за комп'ютером протягом 4-6 ігор. Однак, в будь-якому випадку, все намагалися викластися на повну і раді, що змогли отримати такий досвід. Що цікаво, так це те, що якщо враховувати, що команди були сформовані з випадкових і незнайомих людей, збалансовані вони були досить непогано, бо не було матчів в одні ворота. Очевидно, що в кожній команді були свої лідери, які вели команду за собою, і часто матчі зводилися до їх протистояння. Але який би сильний лідер не був, без вкладу всього колективу в поодинці в командній грі не перемогти.
– Ксенія: Було страшно, але при цьому дуже цікаво. Я спочатку навіть хотіла відмовитися від участі, оскільки не хотіла підвести команду, в якій би виявилася.
– Дмитро: Коли ти відчуваєш себе переможцем після турніру, це тільки відмінні відчуття, але якщо йде мова про почуття під час турніру і до нього, то я дуже переживав. Я люблю перемагати. Думаю кожному подобається "смак перемоги", але я хотів собі довести, що я з цим справлюся. І у мене, і моїх тіммейтів це вийшло. Ми могли б програти ще на самому початку, якби відійшли від того плану гри, який собі побудували.

 

– UESF: Як виступила твоя команда на змаганні?
– Аркадій: Всі ігри видалися близькими та цікавими. Для мене і моєї команди TheDeathMachine, як для фіналістів, вкрай напруженим був і сам фінал, в якому все вирішилося на додаткових раундах третьої карти. Хоч ми, на жаль, і не змогли здобути перемогу, але враження від турніру залишилися яскравими та позитивними.
– Ксенія: Я дуже рада, що потрапила саме в цю команду (прим. MIPOBEDIM). Хлопці в команді найкращі. Ми всі старалися й у нас все вийшло.
– Дмитро: Як на мене, на даному рівні ігор ми вичавили максимум з команди, яка у нас вийшла. Абсолютно кожен вніс свою частинку в перемогу. Моя роль була, напевно, найважливішою, оскільки я маю, не хочу сказати величезне, але достатнє значення в грі, щоб ми могли перемогти. Я взяв на себе роль капітана, підтримки, основного гравця по "фрагам". Я був щось на кшталт людини, яка підкаже, допоможе на потрібній позиції та розповість, як нам перемогти іншу команду. Але один би я не впорався. Мені, напевно, дуже пощастило з людьми, які мене слухали та погоджувалися з моїми вказівками.

 

– UESF: Як оцінюєш рівень гри інших команд?
– Аркадій: На турнірі не було простих ігор, тому думаю, що всі учасники намагалися на максимум, а оскільки команди були досить непогано збалансовані, то всі матчі проходили дуже цікаво.
– Ксенія: Рівень інших команд оцінити не можу, бо я сама тільки новачок в грі, але всі хто брав участь – величезні молодці.
– Дмитро: Якщо бути чесним, я спочатку розумів, що для мене всі противники легкі, але як я говорив раніше, одному мені не впоратися, тому що CS:GO – це командна гра. Я міг би виходити першим, але якщо у мене щось піде не так або випадково вб'ють, я залишу людей з меншим досвідом розіграшів таких ситуацій. Як на мене, це неправильно.

– UESF: Які цікаві моменти турніру запам'яталися?
– Аркадій: Для мене найяскравішим моментом стала перша гра, коли я вперше зустрівся з командою на одному сервері та почав дізнаватися їх. І, звичайно ж, фінал. Фінал, який був настільки близький, що завершився тільки на додаткових раундах третьої карти.
– Ксенія: Запам'ятався мій же момент, коли я не змогла з першого разу встановити бомбу. Це було одночасно смішно і напружено для мене.
– Дмитро: Я помітив напевно всього два моменти. Перше це те, що я тільки в черговий раз переконався, що якщо все робити за планом і правильно мене почути під час пояснення стратегії на раунд, то все у нас вийде. Але бувають похибки. Друге, це коли в фіналі ми для багатьох були темною конячкою через топ гравця у команді Death Machine. Однак своїм гравцям по команді я говорив одне: "Вони ще не грали проти нас, він (arkadem) ще не грав проти мене".


Дмитро

– UESF: Що б ти порадив іншим гравцям з особливими потребами, які хочуть виступати на різних змаганнях?
– Аркадій:  Всім гравцям з обмеженими можливостями зі свого досвіду можу сказати, що в кіберспорті поблажок немає. Тут до всіх однакове ставлення і вимагають з усіх однаково. Якщо ви хочете чогось досягти, вам потрібно працювати й тренуватися ще більше, ніж усім іншим, а не скаржитися і чим-небудь виправдовуватися.
– Ксенія: Не боятися, навіть якщо сумніваєтеся. Це буде хороший досвід і незабутні емоції, а також нові знайомства.
– Дмитро: Я б порадив намагатися виправляти помилки, слухати та чути інших, а також підвищувати "стрільбу" щоденними тренуваннями.

 

– UESF: Чи візьмеш участь у наступних змаганнях?
– Аркадій: Проєкти на подобі #Unicgamers надають таким гравцям рівні умови в рамках своїх турнірів, а також залучають до кіберспорту нових людей, що безсумнівно сприяє розвитку кіберспорту в Україні. Так що я, як і багато інших, буду з цікавістю стежити за майбутніми змаганнями та заходами, а також приймати в них безпосередню участь.
– Ксенія: Якщо буде можливість, із задоволенням ще візьму участь. Хотілося б ще подякувати всім, хто брав участь, і був хоч як залучений в даному змаганні. Дякую вам величезне за ці емоції.
– Дмитро: Так, звичайно. Тепер я розумію, що я можу перемагати й можна робити це частіше. Буду радий прийняти нові цікаві пропозиції.

Вже найближчим часом ми анонсуємо наступний всеукраїнський онлайн-турнір з CS:GO для людей з особливими потребами. Підписуйтесь на наші соціальні мережі – InstagramFacebook і Telegram, а також стежте за сайтом, щоб бути в курсі всіх подій і не пропустити важливу інформацію!