Якщо зануритися в історію, то можна відзначити те, що в Україні, в плані розвитку кіберспорту для любителів, ситуація була завжди досить плачевна. Нічого не відбувалося багато років, за винятком турнірів в декількох містах країни (як правило — великих містах). Час від часу з'являлися Федерації, які намагалися відродити кваліфікації до WCG і ESWC. Пізніше все пішло в онлайн, а пізніше зовсім зникло. І так було не раз.
Року йшли, кіберспорт для аматорів залишався на найнижчому рівні. Всі ті ж невеликі турніри, все ті ж девайси у якості призових фондів. Однак якщо дивитися глобально — не відбувалося нічого. Тим часом багато талантів намагалися пробиватися самі, а багато — здавалися в самому початку свого шляху.
В кінці 2009 року стало відомо про те, що в Україні з'явилася перша кіберспортивна організація – Natus Vincere. Головним спонсором став меценат з Казахстану — Мурат «Arbalet» Жумашевіч. Через деякий час «Народжені перемагати» стали кіберспортивними героями не тільки своєї країни, але і світу. В Україні вони стали ідолами. Багато підлітків хотіли бути схожими на гравців Natus Vincere, хотіли пробитися в кіберспорт і стати частиною цього, як виявилося пізніше, легендарного тегу. Однак кіберспорт для «початківців» в країні залишалася все там же — на жаль, на дні.
Минуло знову багато років, і до ідеї розвитку кіберспорту прийшли кілька людей, яким було незрозуміло стан сфери в країні. Вони не розуміли, чому в Україні цим ніхто не займався серйозно і не вивів це на високий і якісний рівень. Тих спроб відродити кваліфікації до WCG, ESWC, а також провести кілька турнірів на рік — було просто недостатньо, щоб дати цьому напрямку поштовх.
У 2018 році команда цих людей анонсувала Федерацію кіберспорту України (UESF), глобальною метою якої стали популяризація і розвиток кіберспорту в країні. На чолі UESF стали професіонали своєї справи, які давно знайомі з комп'ютерним спортом і чітко розуміли, що потрібно для його розвитку. Вони хотіли допомогти найбільшій кількості молодих українців пробитися на світову сцену і заявити про себе «в кіберспорті».
У перші ж кілька місяців після запуску Федерації кіберспорту України були відкриті представництва у 23 областях України. Такого не було ще ніколи. За перший рік роботи UESF організували понад 50 турнірів в більшості регіонів нашої країни. Прийняти в них участь міг абсолютно кожен.
У 2019 році Федерація кіберспорту України провела свій перший чемпіонат країни для аматорів з грандіозним призовим фондом – 1 млн гривень. Унікальність змагання полягала в тому, що були зіграні кваліфікації в кожному обласному центрі України. Команда UESF проїхала, в прямому сенсі цього слова, майже 34 тис. км з повним обладнанням для проведення турнірів і в повному складі для їх організації. І все це було зроблено заради того, щоб кожен українець, який бажає пробитися на велику сцену, отримав цей шанс.
Також, з початку 2018 року в Україні працювала ще одна громадська організація – Esports Ukraine, яка провела кілька Всеукраїнських, міжнародних і безліч онлайн змагань, і також активно просувала кіберспорт в країні, проводячи різні івенти й домагаючись його визнання.
В кінці 2019 року Федерація кіберспорту України об'єдналася з Esports Ukraine, що стало прикладом не лише українському ком'юніті, а й усьому світові. Це був безпрецедентний випадок єдності, націлений лише на одне — популяризація кіберспорту в країні і його подальший розвиток.
Знаковою подією стала організація Федерацією першого «Дня кіберспорту України» в співдружності з представниками Верховної Ради України та Міністерства культури, молоді та спорту України (Зараз Міністерство молоді та спорту України) на початку 2020 року.
Пізніше, навесні цього ж року, UESF отримала членство в багатьох міжнародних кіберспортивних організаціях, включаючи найважливіше членство в IESF (Міжнародної кіберспортивної федерації), а також стала одним з ідеологів і творців Європейської федерації кіберспорту.
На поточний момент UESF провели вже понад 250 турнірів по всіх регіонах країни, з них 6 національних і 4 міжнародних. Участь в змаганнях взяли понад 70,000 українців.
Тепер же, 7 вересня, кіберспорт в Україні був визнаний офіційним видом спорту на законодавчому рівні. Це подія, яка ми чекали так довго, і прикладали для цього максимум зусиль, починаючи з моменту заснування UESF.
Відтепер кіберспорт в країні, безумовно, заграє новими фарбами й в майбутньому всіх нас чекає розвиток освітніх програм та професійної діяльності, залучення інвестицій в Україну на розвиток кіберспортивної інфраструктури, проведення офіційних змагань і формування збірних для участі в міжнародних чемпіонатах, проведення міжнародних конференцій і обмін досвідом. Розвиток в регіонах і адміністративна підтримка проведення різних заходів для молоді, розвиток соціальних програм та привернення уваги до питань соціалізації молоді з інвалідністю та інших соціальних напрямків за допомогою кіберспорту.
Дана подія стала можливою завдяки злагодженій спільній роботі Міністерства молоді та спорту України, нашої Федерації, колег з Міжнародної Федерації кіберспорту (IESF) і наших регіональних представництв.
Федерація кіберспорту України висловлює подяку всім, хто причетний до цієї події.
Окремо хочемо виділити таких людей, як Вадим Гутцайт, Ніна Лемеш, Артур Єрмолаєв, Іван Данішевський, Антон Маркелов, Ед Анохін, Віталій Лавров, Олександр Стеценко, Нельсон Гайріян, Олександр Брикульский, Оксана Анастасьева, Олександр Борняков, Матвій Бідний, Артем Оришевський.
Також ми висловлюємо велику подяку нашим регіональним представникам: Андрій Ловіков, Володимир Владимірцев, Ілона Гірник, Сергій Нерода, Ігор Гранкін, Єгор Фермін, Тетяна Пешко, Павло Коришев, Тимур Мустафа, Андрій Адруженко, Сергій Гарбарук, Дмитро Бондаренко, Максим Виходець, Владислав Коренюк, Іван Діякону, Владислав Форостян, Ігор Пропшт, Геворг Арутюнян, Діана Ткачук, Володимир Міщишин, Андрій Іщук, Сергій Щербань, Олександр Леднєй, Едуард Горбатов, Максим Бухан, Дмитро Пінчук, Денис Романюк, Андрій Лопатинський, Микита Бузинов, Андрій Вальчук, Віктор Семчук, Микола Ковальський, Дмитро Четвер, Юрій Тісінюк, Кирило Пушкар, Валерій Невесов, Анастасія Мішерякова, Анна Шелест і Любомир Присяжнюк