63-yak-ukrainskiy-kibersport-viyshov-u-svitovi-lideri-i-de-zadae-trendi-pryamo-zaraz
Новини

Як український кіберспорт вийшов у світові лідери і де задає тренди прямо зараз

У 2010 році Natus Vincere переписали історію світового Counter-Strike, вигравши три найбільших на той момент турніри в дисципліні. З тріумфу минуло вже понад десять років, а український кіберспорт досі продовжує залишатися одним з лідерів індустрії. Федерація кіберспорту України (UESF) і Esports Charts згадують історію успіху країни в індустрії змагань з комп'ютерних ігор, захоплюються NAVI й сміливо заявляють: далі – більше.

З підвалів комп'ютерних клубів до світової слави

Зовсім недавно кіберспорт вважався якщо не маргінальним, то як мінімум вкрай вкрай специфічною справою. Раніше найсильніші кіберспортсмени грали за копійки й ледь могли зібрати гроші, щоб банально потрапити на LAN в сусіднє місто. Тепер же кращі гравці заробляють десятки тисяч доларів, мають сотні тисяч передплатників в соціальних мережах і є кумирами для юних гравців по всьому світу.

Триразові чемпіони світу з Counter-Strike 1.6. Джерело: DreamHack

Феноменальним зростанням український кіберспорт зобов'язаний тепер уже культової організації Natus Vincere. В кінці 2009 року казахстанський меценат Arbalet вирішив зібрати сильну в СНД команду по Counter-Strike, куди за підсумком увійшли starix, Zeus, markeloff, Edward і ceh9, а менеджером став ZeroGravity.

Колектив домігся світового успіху в перший же рік існування, вигравши Intel Extreme Masters IV, ESWC 2010, а також головний чемпіонат в дисципліні, що вважався аналогом кіберспортивної олімпіади, – World Cyber ​​Games. Це дало гігантський поштовх розвитку кіберспорту у всій країні.

Майже відразу NAVI стали самостійною командою, перетворилися на повноцінну організацію і взяли під своє крило склад по Dota 2 – це був другий найважливіший крок в історії українського кіберспорту. Команда тепер уже легендарних Dendi, ArtStyle і XBOCT виграла перший же офіційний турнір в дисципліні – The International – і заробила надзвичайний на той час мільйон доларів.

NAVI з чеком на мільйон доларів за перемогу на першому The International. Джерело: Valve

Успіхи в перші два роки існування забезпечили NAVI славу у всьому СНД і дали клубу ім'я на світовій арені. Роки йшли, бренд Natus Vincere ставав все більш відомим й до 2021 року він став другим за значимістю в усій кіберспортивній індустрії.

Natus Vincere – головна команда в CS:GO прямо зараз

Пандемійний 2020 рік боляче вдарив по світовому кіберспорту. Деякі клуби стали йти з індустрії або закривати склади з окремих дисциплін, інші ж зіткнулися з нестабільністю складів. Але для Natus Vincere минулий рік став одним з найуспішніших в історії – і все завдяки команді по Counter-Strike: Global Offensive.

Поки Astralis мала проблеми зі складом, а Vitality довго намагалася прийти в себе після відходу капітана Алекса ALEX МакМікіна, на перший план вийшли саме NAVI. Команда регулярно виходила в півфінали й фінали великих турнірів, а також виграла єдиний топовий LAN року – IEM Katowice 2020. За вирішальним матчем турніру стежило понад 380 тисяч глядачів з СНД, що стало рекордом на ру-трансляціях кіберспорту у 2020 році.

Успіх NAVI надихнув і об'єднав все ком'юніті СНД. І це почуття єдності зберігалося протягом усього року, оскільки матчі Natus Vincere продовжували й продовжують збирати біля екранів сотні тисяч російськомовних уболівальників.

За статистикою Esports Charts, Natus Vincere – найпопулярніша команда з CS:GO у світі за 2020 рік. Матчі команди зібрали понад 61 млн годин перегляду за рік, що в 1,4 рази більше, ніж в Astralis, яка посіла друге місце. Більш популярної команди в дисципліні, ніж NAVI, зараз просто не існує.

Але що найголовніше, успіхи Natus Vincere в CS:GO допомогли клубу піднятися на друге місце рейтингу найпопулярніших кіберспортивних організацій в усьому світі. Зазвичай в лідери рейтингу вибиваються клуби з командами по League of Legends (особливо якщо вони виступають на Worlds), але Natus Vincere за рік вдалося продемонструвати приголомшливе зростання без складу по LoL – +36,4 млн годин перегляду в порівнянні з 2019-м. NAVI випередили таких гігантів, як Fnatic і Liquid.

Що далі?

NAVI зупинятися явно не мають наміру і вже почали 2021 рік з гучної перемоги на підсумковому турнірі BLAST Premier: Global Final, де перемогли принципових суперників з Astralis і заробили $600 тисяч. Так багато в CS:GO ще не отримувала жодна команда з СНД.

Але не Counter-Strike єдиним. Тепер у NAVI є вкрай перспективний склад по Dota 2, який вже встиг довести свою силу на онлайн-турнірах, а тепер буде одним з фаворитів у перегонах за слот на The International. Не будемо забувати й про команди клубу в Apex Legends, Rainbow Six Siege, PUBG і PUBG Mobile. У мобільну дисципліну NAVI прийшли зовсім недавно – і команда вже виступає на чемпіонаті світу.

При цьому не варто забувати, що український кіберспорт – це не тільки Natus Vincere. Великі надії вболівальники покладають і на HellRaisers, і на ANGE1 в Valorant, і на Bly в SC2, і на Foggy в WC3, і на десятки інших кіберспортсменів в "Доті" та інших дисциплінах. У всіх є шанси стати новими денді й сімплами – потрібно лише не опускати руки. У кіберспорту України славне минуле і його чекає ще більш славне майбутнє. Інакше і бути не може.